• (Alış) 5.613 TL
    • (Satış) 5.624 TL
    • (Alış) 6.432 TL
    • (Satış) 6.443 TL

Asgari Geçim İndirimi Sorgulama

Asgari Geçim İndirimi Sorgulama
11 Kasım 2015 10:58

Asgari Geçim İndirimi Sorgulama

Asgari Geçim İndirimi Sorgulama öncelikle asgari geçim indirimin ne olduğundan bahsedeceğiz. Asgari geçim indirimi bireylerin ya da ailelerin asgari geçim düzeylerini sağlayacak ihtiyaçlarının toplam gelir miktarından eksiltilerek vergi dışından bırakılması durumudur. Asgari geçim indirimi bir bireyin vergi ödeme gücünün ancak o bireyin fiziksel ihtiyaçlarını karşılayacak kadar ihtiyacının karşılanarak söz konusu eylemler çıkarıldıktan sonra vergilendirme işlemlerinde bireyler arasında alınan miktarlardan farklı olarak sosyal adaleti sağlamak amacı ile ortaya çıkarılan işlemlerdir. Devlet böylelikle kişiler arasında ki adaleti sağlamakta ve vatandaşlarına yardımcı olmaya çalışmaktadır. Şimdi de bu asgari geçim indirimden kimler faydalanabilmekte ve hangi durumlarda geçerli olmaktadır bunları ele alacağız.

Evliler İçin Asgari Geçim İndirimi Sorgulama

Asgari Geçim İndirimi Sorgulama, asgari geçim indiriminden yararlanabilecek kimseler; ücretlerini gerçek usulde vergilendirilen tam mükellef kimseler ( diğer bir ifade ile ücretlerini tevkif sureti ile vergilendiren tam mükellef kimseler) tevkifata tabi tutulmamış ücret gelirlerini yıllık beyanname usulü ile bildiren kimseler gelir vergini kanunun 61. Maddesi kapsamında ücret kapsamında ele alınan ücret geliri elde eden kimseler. Örnekle açıklayacak olursak; sosyal güvenlik destekleme primi ödemek amacı ile çalışan kimseler kurum yönetiminde çalışan kimseler de asgari geçim indirimden yararlanabilmektedir. 2015 yılından bekar vatandaşlar için belirlenmiş olan asgari geçim indirimi aylık olarak 90,11 kuruş olarak genel hesaplamalara dayanılarak belirlenmiş bir rakamdır.

Sgk Asgari Geçim İndirimi Sorgulama

Asgari Geçim İndirimi Sorgulama, asgari geçim indirimi hesaplama işlemi ücretin elde edildiği takvim yılı başlangıcında elde olan ve sanayi kısmında çalışan 16 yaşından büyük olan kimselerde uygulanan asgari indirim yıllık brüt miktarına; Mükellefin kendi için % 50 oranında, çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eşi için % 10 oranında, Çocukların her biri ayrı olarak ele alınmak koşulu ile ilk iki çocuk için %7,5 oranında, Diğer çocukları için % 5 olacak oranda ücretli çalışanın kişisel ve medeni durumu da dikkate alınarak hesaplanan yapılacak indirim oranlarının uygulanması sonucu ulaşılacak matrah, gelir vergisi uygulamasının birinci gelir kesitine denk gelen % 15 lik oranla çarpılması ile ulaşılacak olan miktarın on ikiye bölünmesi sonucunda her aya isabete eden sabit tutarın hesaplanmasıdır. Hesaplanan bu miktar ödenecek vergiden baz alınmaktadır.

2016 Asgari Geçim İndirimi Sorgulama

Asgari Geçim İndirimi Sorgulama işlemini yapmak için bazı durumlarda başvurular form doldurma yolu ile de yapılmaktadır. Bu formları ilgili sayfadan indirme sureti ile de doldurabilirsiniz. Asgari geçim indirimi ile devlet tarafından vatandaşlarına sağlanmak istenen vatandaşların vergi ödeme güçlerini arttırmak, kendisi ve ailesinin yaşamsal faaliyetlerine en iyi şekilde devam etmelerini ve ihtiyaçlarını zorlanmadan karşılanmalarını sağlamak devletin bu projede sağlamak istediği amaçlar arasından sıralanmaktadır. Yine bireyler arasından  sosyal adalet ilkesini sağlamak ve korumak aynı zamanda kişilerin vergi verme sorumluluklarında ki yüklerini biraz olsun azaltmaya çalışmaktadır.

Bir Yorum Yazın

Sorgulama Yap

Sorgulamalar Facebook


Sorgulamalar.gen.tr © 2014- Sitemizde bulunan hiç bir içerik izinsiz bir şekilde kopyalanamaz.Kamu alanında ve özel alanlar yapmak istediğiniz tüm sorgulamalar için sizlere yardım etmek amacı ile kurulmuş sorgulama destek sitesidir. Kişiye veya firmalara özel; borç, ceza, prim, sağlık ve trafik sorgulamalarınıza tek bir noktadan erişim imkanı sağlamaktadır.
Devlet kurum ve kuruluşlar ile direk yada detaylı hiçbir bağlantımız YOKTUR.