• (Alış) 5.613 TL
    • (Satış) 5.624 TL
    • (Alış) 6.432 TL
    • (Satış) 6.443 TL

Bağkur Dul ve Yetim Aylığı

Bağkur Dul ve Yetim Aylığı
27 Şubat 2016 23:48

Bağkur Dul ve Yetim Aylığı konusu çok önemli bir konudur. Bu konu çok mühimdir. Bu konuyu bilmeniz gerekmektedir. Bu konu çok önemli olduğu için ilgili kişilerin bilmesi gerekmektedir. Bildiğiniz üzere bu konuyu diğer makalelerimizde biraz üzerine değindik.

Bağ-kur Yetim ve Dul Aylığı Ne Kadar

Annesi ve de babası ölmüş kişilere yetim denir. Eğer bu yetimler bir işte çalışmıyor ise ya da kendisine herhangi bir yerden herhangi bir kaynaktan kendisine belirli bir miktarda ve de belirli aralıklarla kendisine para gelmiyor ise bu yetim kimseye yetim aylığı bağlanmak durumundadır. Yetim aylığı bir işte çalışmayanlara ve de yukarıda anlattığımız durumda olan kimselere verilir. Bu yetim kimse kendisine verilen aylığı düzenli bir biçimde ilgili yerlere başvurarak alır. Yetim kişi bu aylığı ay ay harcar. Lakin eğer bu kimse kendisine yetim aylığı bağlanılmasını istemiyor ise bu kimseye yetim aylığı bağlanmaz. Ya da bir kimse işte çalışmaya başlıyor ise ve de yetim aylığını bırakmak istiyor ise bu isteği yerine getirilir. Ya da bir kişi baştan beri bir işte çalışıyor ise ancak kendi isteği ile olmamak şartı ila işten kovulmuş ise bu kimseye isteği üzerine yetim aylığı bağlanır.

Yetim ve Dul Aylığı Kim Alabilir

Bu yetim aylığı istenilen üzerine bazı nedenlerden dolayı bırakılabilir. Bu yetim kimse eğer istiyor ise bu yetim aylığını 24 ile çarparak ( tabii eğer evlenecek ise ) çeyiz parası yani evlenme ödeneği olarak alabilir. Lakin eğer yetim kimse bu yetim aylığını 1 ay alıp da 1 ay almamış ise o almadığı 1 ayın parası geri iade edilmez.  Ve ya da bu yetim kimsenin maaşı hiçbir şekilde artırılmaz ve de artırılmadığı gibi eksiltilmez de.

Bağ-kur Dul ve Yetim Aylığı Sorgulama

Bağkur Dul ve Yetim Aylığı her zaman belirli bire miktarlar olarak verilir. İkisi de hiçbir şekilde artırılmaz ve ya da eksiltilmez. Bu aylıklar miktarlarına sadık olmak zorundadırlar. Bu aylık yetim kişilere verilir. Bu yetimin babasının ve ya da annesinin cenaze masraflarını ilgili kurumlar karşılar. Ayrıca eğer olurda bu yetim kimse ölmek durumunda olur ise bu kimsenin ölüm masraflarını da ilgili kurumlar karşılar. Bu Bağkur Dul ve Yetim Aylıkları’ndan birisi de dul aylığıdır. Dul aylığı eşi ölmüş kişiler verilen aylığın ismidir. Eğer ki bu dula kocasından ve ya da babasından aylık geliyorsa bu kişiye dul ayığı verilmez. Dul aylığının yetim aylığından farkı bir anda kesilince bir daha geri başlatılmamasıdır. Eğer bu dul bir işte çalışıyor ise de kendisine dul aylığı verilmez. Bağkur Dul ve Yetim Aylığı konuları birbirine çok benzerler. Çünkü her ikisi de aylık maaşlardır.

 

Bir Yorum Yazın

Sorgulama Yap

Sorgulamalar Facebook


Sorgulamalar.gen.tr © 2014- Sitemizde bulunan hiç bir içerik izinsiz bir şekilde kopyalanamaz.Kamu alanında ve özel alanlar yapmak istediğiniz tüm sorgulamalar için sizlere yardım etmek amacı ile kurulmuş sorgulama destek sitesidir. Kişiye veya firmalara özel; borç, ceza, prim, sağlık ve trafik sorgulamalarınıza tek bir noktadan erişim imkanı sağlamaktadır.
Devlet kurum ve kuruluşlar ile direk yada detaylı hiçbir bağlantımız YOKTUR.