• (Alış) 6.267 TL
    • (Satış) 6.278 TL
    • (Alış) 7.379 TL
    • (Satış) 7.393 TL

Bağkur Geriye Dönük Tescil 2016

Bağkur Geriye Dönük Tescil 2016
9 Mart 2016 10:36

Bağkur Geriye Dönük Tescil 2015 ile Bağ- kur kurumunda yer alan vatandaşlara geriye dönük kayıt ve de borçlanmaya ilişkin yeni bir yasa getirilmiştir. Bağ- kur kurumunda yer alan vatandaşların sigortalarında başlatılan geriye çekme imkanı 06.04.2015 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanmıştır. Peki bu nedir? Şimdi biraz da bunlardan detaylı olarak bahsedelim. Vergi kaydı olup ancak bağ- kur kurumunda sicil numarası yer almayan milyonlarca vatandaşımız esnaf ve de sanatkarlar yer almaktadır bu hal de yer alan ve de emekli olmak için gerekli şartları yerine getirmiş ancak yine de o hal de dahi emekli olamamış vatandaşlar bulundukları yer de bağlı oldukları esnaf odasına başvuru da bulunarak bu konuyla ilgili hem detaylı olarak bilgi alışverişinde bulunabilmekte bunun yanı sıra da esnaf odasında yer alan Yargıtay Hukuk genel kurulunun dikkate almış olduğu karar ile ilgili yazılara ve de belgelere ulaşabileceklerdir.

Bağ-kur Geriye Dönük Borçlanma Şartları

Bağkur Geriye Dönük Tescil 2015, Geçmişte iş yeri olan kendi nam ve de hesabında yer alan ve yahut şirket ortaklığı ile vergi mükellefi olan vatandaşlar ancak bağ- kur kurumuna kayıt ve de tescilini yaptırmamış olan kimselere borçlanma şeklinde bir imkan sunulmuştur. 01.01.1989 senesinden baz alınarak vergi, esnaf odası ve sicil kaydı yer alan fakat bağ- kur sigortalılığı için kuruma giderek başvuru yapmamış kimselerin olmasından kaynaklı olarak bağ- kur kurumun da sigortası 04.10.2000 senesinden baz alınarak başlatıldığı göz önüne alınan bir esnaf, dava yolu ile sigorta başlangıcı için 01.01.1989 tarihin de çekilmesini sağlayacaktır.

Geriye Dönük Bağ-kur Kaydı

Bağkur Geriye Dönük Tescil 2015, yukarı da bahsetmiş olduğumuz kimseler bu şekilde bir avantaj sağlamış olacaklardır. Sigortalılık ile ilgili gerekli şartları taşımakta olduğu halde 04.10.2000 zaman diliminden önce bağ- kur kurumu sigortasını başlatmak için başvuru da bulunmayan vatandaşlar, vergi kaydı 04.10.2000 tarihinden başlayarak bundan eskisin de yer alan sigorta başlangıcı olan kimseler başlangıç tarihlerini daha önce bir zamana almak adına doldurmuş oldukları bir dilekçe belgesi ile iş mahkemesine giderek başvuruda bulunmaları yolu ile borçlanmakta ve bu yolla da emekli olma şansı yakalayabilmektedirler.

Bağ-kur’lulara Geriye Dönük Tescil

Bağkur Geriye Dönük Tescil 2015, yapılan bu yeni düzenlemeler ve değişiklikler sayesinde 01 Ekim 20082 den eskisinde ki yer alan günlerde bağ- kur kurumunda yer alan kimseler bu şekilde borçlandırılabilmekte ve de bu durum da bu durumdan faydalanacak vatandaşlar oldukça büyük bir avantaj sağlayabileceklerdir. Tüm bu bahsettiklerimizden yarar sağlamak adına yukarı da vermiş olduğumuz zamanlarda kaydınızı yer almalı yine ek olarak bağ- kur kurumunun yerine getirilmesini istediği kurallar da taşınmalıdır. Tüm bunlar dikkate alınarak işlemler kolay ve de hızlı bir şekilde yerine getirilebilmektedir. Bağkur Geriye Dönük Tescil 2015 konulu makalemizi sizler için tamamladık. Umarız ki faydalı bir makale olmuştur. Şimdiden keyifli okumalar dileriz.

 

 

Bir Yorum Yazın

Sorgulama Yap

Sorgulamalar Facebook


Sorgulamalar.gen.tr © 2014- Sitemizde bulunan hiç bir içerik izinsiz bir şekilde kopyalanamaz.Kamu alanında ve özel alanlar yapmak istediğiniz tüm sorgulamalar için sizlere yardım etmek amacı ile kurulmuş sorgulama destek sitesidir. Kişiye veya firmalara özel; borç, ceza, prim, sağlık ve trafik sorgulamalarınıza tek bir noktadan erişim imkanı sağlamaktadır.
Devlet kurum ve kuruluşlar ile direk yada detaylı hiçbir bağlantımız YOKTUR.