• (Alış) 5.613 TL
    • (Satış) 5.624 TL
    • (Alış) 6.432 TL
    • (Satış) 6.443 TL

Doğum Parası Sorgulama

Doğum Parası Sorgulama
3 Ocak 2016 23:53

Doğum Parası Sorgulama, doğum parası eski zamanlardan beri uygulanan yöntemlerden bir tanesidir. Kadın çalışanlar için belirli kurallarda, doğum yapılması durumunda Sosyal Güvenlik Kurumu yani SGK tarafından bilinen adı ile analık geçici iş göremezlik ödeneği olarak bilinen bir ödemenin alınmasıdır. Normalde hamilen bir bayan çalışan doğumdan sekiz hafta öncesinde ve doğumdan sekiz hafta sonrasında çalışmamaktadır, konulan kanunlar ile bu yasaklanmıştır. Çoklu gebeliklerde yani ikiz olma durumlarında ise sekiz haftaya ilave olarak iki hafta daha bayan çalışana verilmektedir. Bayan eleman çalışmaya devam etmek ister ise doğuma üç hafta kalana kadar doktordan gerekli raporlar alması durumunda çalışmaya kendi isteği ile devam edebilmektedir. Bu şekilde doğum öncesinde kullanılmayacak olan beş haftalık zaman dilimi doğumdan sonra kullanılacak olan sekiz haftaya eklenerek on üç haftalık bir izne çıkarılmaktadır. Devlet ya da özel çalışan fark etmeden bu durum bayanlar için bu şekilde işlemektedir.

Doğum Parası Yardımı Nasıl Alınır?

Doğum Parası Sorgulama, doğum öncesinde ve de doğum sonrası da hamile bayan çalışana verilen bu ücretli izin uygulamasından sonra, bayan çalışan isterse altı ay gibi bir zaman diliminde de ücretsiz olarak izin yapabilmektedir. Bu zaman dilimi biraz da işverene bağlı olarak ilerletilen bir süreçtir. Yani izinden sonra çalışma durumu tamamen işverenin insafına kalmış bir durum olarak belirtilmektedir. İşveren de ücretsiz olarak bu altı aylık zaman dilimine onay verirse bayanlara tanınan bu hak kullanılmaktadır.

SGK Doğum Parası Sorgulama

Doğum Parası Sorgulama, devlet dairelerinde ya da özel sektörde çalışan bayanlarda bu paranın alınması için bazı şartların sağlanmış olması gereklidir. Bunlar; doğum önceki sene içerisinde 120 gün çalışmış olmaktır. Bu isteği olan kimselerin doğumdan sonra vizite kağıdı ve doğum raporu alarak sosyal güvenlik kurumuna başvuruda bulunmaları da gereklidir. Bu şekilde çalışan ve hamile olan bayanları hakları korunmakta ve ödemeleri sağlanmaktadır. Doğum parası hesabı yapmak oldukça kolay bir işlemdir. Çalışan bayanın günlük kazancının üçte ikisi kadına analık parası olarak ödenmektedir. Örnekle açıklayacak olursak; 45 Türk lirası kazanan hamile bir bayana bu hesaba göre 30 tl ödenmektedir. Sorgulama işlemi de yine e-devlet üzerinden yapılmaktadır. Şifreniz yoksa herhangi bir ptt bankası şubesine giderek iki türk lirası karşılığında şifrenizi alabilirsiniz.

Doğum Parası Ne Kadar?

Doğum Parası Sorgulama , 5510 sayılı kanun gereği ssk lı kadın çalışanlara tanınan bu hak, sosyal güvenlik kurumu tarafından yasaya aykırı olarak yapılan tebliğ ve genelgeler sebebi ile azaltılmıştır. Eski adı ile ssk yeni adı ile 4A lı çalışanlar olarak bilinen hamile ve çalışan bayanlar ile ilgili bu ödenek 1 Ekim 2008 günü uygulamaya konulmuştur. Kısaca açıklarsak; doğum yapılacak sürede herhangi bir prim ödenmemeli, doğum sebebi ile işten ayrılmamış ya da işe gelmemezlik yapmamış olması, işten ayrıldı ise ayrıldıktan 300 gün sonra doğum yapmış olması gibi durumlarda bu ödenek sağlanmaktadır.

 

Bir Yorum Yazın

Sorgulama Yap

Sorgulamalar Facebook


Sorgulamalar.gen.tr © 2014- Sitemizde bulunan hiç bir içerik izinsiz bir şekilde kopyalanamaz.Kamu alanında ve özel alanlar yapmak istediğiniz tüm sorgulamalar için sizlere yardım etmek amacı ile kurulmuş sorgulama destek sitesidir. Kişiye veya firmalara özel; borç, ceza, prim, sağlık ve trafik sorgulamalarınıza tek bir noktadan erişim imkanı sağlamaktadır.
Devlet kurum ve kuruluşlar ile direk yada detaylı hiçbir bağlantımız YOKTUR.