• (Alış) 5.613 TL
    • (Satış) 5.624 TL
    • (Alış) 6.432 TL
    • (Satış) 6.443 TL

Dul Maaşı Hesaplama

Dul Maaşı Hesaplama
25 Aralık 2015 13:14

2016 Dul Maaşı Sorgulama

Dul Maaşı Sorgulama, Devlet tarafından vatandaşlarına sunulan hizmetlerden biri de bu işlemledir. Devlet eşini kaybetmiş kimselerin eşinin vefatına bağlı olarak, eşlere dul maaşları bağlamaktadır. Bu maaş ile manevi olarak kişilere yardımcı olunamasa da kendi ve çocukları için maddi refah sağlamaları ve ekonomik özgürlüklerini sağlamaları noktasında yardımcı olunmaya çalışılmaktadır. Devlet tarafından sosyal güvenlik kurumunun sürdürmüş olduğu bu faaliyetler kişilerin ilgili kurumlara ihbar ve başvuru yapmaları durumunda sağlanmaktadır. Yapılacak olan bu başvuruların değerlendirilmesi ve tespit edilmesi devamında ise kişilere dul maaşları bağlanmaktadır. Sosyal toplumun bir parçası olarak görülen dul ve yetimler için bazı hakların ele alınması ve korunması esasına dayanmaktadır.

Eski Eş İçin Dul Maaşı Sorgulama

Dul Maaşı Sorgulama çoğunlukla ev hanımı olan bayanların hayatlarına kaldıkları yerden devam etmeleri, onların dul haline gelmelerinde rol oynayan eşlerinin vefatları gibi durumlarda devletin bu kimseleri koruma altına almak isteyerek dul maaşı vermeleri şeklinde tabir edilmektedir. Bu durumda hem eşinin hem de babasının ölümüne şahit olan bir kimseye bunlardan kalan maaşların sağlanması hem devlet kanunlarına bağlı olarak hem de sosyal güvenlik kurumlarınca hak ve kanun olarak koruma altına alınmış ve bu hak bu kimselere tanınmıştır. Ölen babasının maaşının bir kısmına sahip olan dul vatandaşlar, eşlerinden kalan maaşın ise neredeyse tamamına yakın bir bölümüne sahip olmaktadır. Bunun yanı sıra herhangi bir sosyal güvencesi olmayan adaylar da ise durum devletin sağlayacak olduğu bir maaş şeklinde idare edilmekte ve maddi yardım sağlanmaktadır.

Dul Maaşı Ne Kadar

Dul Maaşı Sorgulama, vefat eden memura bağlanacak maaş, yetim ve dul olarak ödenen oran, yetim ve dul sayısı tek ise % 50 oranında, yetim kişiler ya da dul kimseler iki kişiler ise % 80, yetim kişi ya da dul kimse üç kişi ise vefat etmiş olan memurun tamamı bu kişilere ödenmektedir. Eşler için yetim ve dul aylığı, vefat eden memurun eşi, Sigorta ve yahut bağ kurlu ya da devlet memuru ise vefat eden memurun yine % 50 si o kişilere bağlanmaktadır. Bu durumların hiç biri söz konusu değil ise vefat eden kişinin hiçbir geliri yok ise almış olduğu maaşının % 75 i o kimseye ödenmektedir. Çocuklara ise hiçbir güvenceleri yok ise maaşının % 25 i şeklinde bir uygulama yapılmaktadır.

Ptt Dul Maaşı Sorgulama

Dul Maaşı Sorgulama işlemleri ve ne kadar olduğunu öğrenme işlemleri için kişiler kendilerine en yakın ptt bankası şubesine giderek başvuruda bulunmalı ve durum sonucu ile ilgili bilgi sahibi olmalıdır. Bağlanacak olan maaşlar ptt üzerinden alınmaktadır. Devlet manevi olarak yardımcı olamasa da yine maddi olarak kişilerin geçimlerini sağlamalarında faydalı olmaya çalışmaktadır. Sosyal güvenceleri olmayan kişiler için bu durum daha zor ve alınan ücret daha azdır. Bu nedenle çalışırken lütfen bu konularda ki hakkınızı aramaktan çekinmeyin.

Bir Yorum Yazın

Sorgulama Yap

Sorgulamalar Facebook


Sorgulamalar.gen.tr © 2014- Sitemizde bulunan hiç bir içerik izinsiz bir şekilde kopyalanamaz.Kamu alanında ve özel alanlar yapmak istediğiniz tüm sorgulamalar için sizlere yardım etmek amacı ile kurulmuş sorgulama destek sitesidir. Kişiye veya firmalara özel; borç, ceza, prim, sağlık ve trafik sorgulamalarınıza tek bir noktadan erişim imkanı sağlamaktadır.
Devlet kurum ve kuruluşlar ile direk yada detaylı hiçbir bağlantımız YOKTUR.