• (Alış) 3.074 TL
    • (Satış) 3.079 TL
    • (Alış) 3.348 TL
    • (Satış) 3.354 TL

E devlet Giriş

E devlet Giriş
23 Ocak 2016 01:23

 E devlet Giriş

Emeklilik, araç muayene, GBT ve devlet ile ilgili daha birçok işleme, saatlerce sıra beklemek yerine sadece dakikalar içinde internet üzerinden ulaşmanıza olanak sağlayan e-devlet sistemine giriş yapabilmeniz için, herhangi bir PTT şubesinden 2 TL karşılığında e-devlet şifresi almanız gerekmektedir.  Adınıza açılan bir dava var mı diye merak ettiğinizde, eskiden saatlerce beklemeniz gerekirdi. Şimdi ise herhangi bir PTT şubesinden alacağınız e-devlet şifresi ile, sadece şifreniz yardımı ile adınıza açılmış davaları ve daha birçok kamusal durumları öğrenebilirsiniz. Tüm kamu hizmetlerine tek bir kapıdan ulaşmanız için kurulan bir internet sitesi olan e-devlet, vatandaşların yanı sıra, kamu kurumlarına bilgi ve iletişim teknolojileriyle etkin ve verimli bir şekilde sunmayı hedeflemektedir.

E devlet İlk Giriş

E-devlet sistemine giriş yapacağınız e-devlet şifrenizi alabilmeniz için T.C kimlik numaranız gerekmektedir. Size özel bilgilere bir başkasının ulaşmasını engellemek ve vatandaşların hayatını kolaylaştırmak için, tek bir siteden tüm devlet ile ilgili hizmetlere ulaşmanızı sağlayan e-devlet şifresi, internet den bilgilerinize ulaşmak için kullanacağınız kimlik doğrulama yöntemlerinden biridir.  E-devlet giriş sitesinde yapılan yeni ve önemli uygulamalardan birisi de tüketici şikayetleri. Evinizdeki bulaşık makinesinden cep telefonuna kadar her türlü şikayetiniz, hakem heyetlerine online olarak ulaştırılmaktadır. Siz de e-devlet giriş şifrenizi alarak, resmi web adresine girip, şifrenizle başka neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. E-devlet sayfasına ulaştıktan sonra, hizmet dökümü, araç muayene, GBT işlemleri gibi bilgilere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

E devlet Giriş Yaptıktan Sonra Uygulamalar

E-devlet Kamu Uygulamaları, Günümüz de tüm Sosyal güvenlik kurumuna ilişkin işlemler e-devlet hizmet uygulaması üzerinden yapılabilmektedir. Ancak bu e-devlet hizmeti uygulaması nedir? Hangi hizmet ve de işlemlerden meydana gelmektedir? Şimdi tüm bunlardan detaylı olarak bahsediyor olacağız. Devamında yer alacak yirmi iki adet uygulaması verilen hizmete vereceğimiz link üzerinden erişim sağlayabilirsiniz. Bu şekilde resmi dairelere gitmeye gerek kalmadan ve de uzun kuyruklar çekmeye gerek duymadan işlemlerinizi halledebilirsiniz. Bunun yanı sıra sadece işlemlerinizi kısa sürede ve en doğru şekilde yapmanın yanında merak ettiğiniz soruların cevaplarına ilişkin verilere de ulaşma hakkında sahip olabilirsiniz. Örnekle açıklayacak olur isek; Dünya’ ya gelen bir çocuğunuz var ve de nüfusa nasıl ve ne şekilde kayıt altına almanız gerektiği hakkında bilgi sahibi değilsiniz. Bu ve bunun gibi problemlerinizin cevapları artık vereceğimiz link üzerinden bulunmakta ve de işlemler buradan sağlanmaktadır. Peki bu link nedir diyorsanız Tıklayınız.

E devlet Giriş 1

Kamu Uygulama Merkezleri

E-devlet Kamu Uygulamalarına ilişkin vermiş olduğumuz linke tıklayarak bu işlemlere ulaşabilir ve de bu işlemlerle ilgili detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Bunun yanında ek olarak gerekli şartları taşıyor olmanız dahilinde işsizlik ödeneği almaya hak kazanabilir ya da motorlu taşıt sahibi iseniz motorlu taşıtlar verginizi hesaplamakla ilgili işlemlerinizi tek çırpıda yapabilirsiniz. Tc kimlik no’ nuzu bilmiyor iseniz eğer buna ulaşabilir ve yahut PTT’ den yollamış olacağınız bir mektup ya da paketi takip altına alabilirsiniz.

E-devlet Kapısı

E-devlet Kamu Uygulamaları üzerinden bu ve de bunun gibi faydalanacağımız işlemlerle ilgili avantaj sağlayabilirsiniz. Burada unutulmaması gereken en elzem konu ve de her makalemizde üzerinde dikkatli olarak durduğumuz ve de anlatmaya çalıştığımız e-devlet şifrenizin olması gerektiği yönünde bir şarttır. E-devlet şifresine sahip bir vatandaş değilseniz size en yakın ptt şubesi bankasına ulaşarak iki türk lirası ödemeniz karşılığında e-devlet şifresi edinmeniz mümkün kılınmıştır. E-devlet şifresi kamu ile ilgili tüm uygulamalarda geçerli olacak size özel kendinize ait şifredir. Bu şifrenin unutulması dahilinde de yine size yakın ptt şubesine giderek bu sefer iki katı karşılığında yeni bir e-devlet şifresi alabilmektesiniz.

E devlet Giriş 2

E-devlet Şifresi ile Kamu Uygulamalarından Yararlanabilirsiniz

E-devlet Kamu Uygulamaları ile ilgili verdiğimiz linklerden avantaj sağlamak için bu hizmetleri üç ana başlık halinde toplayarak sunum yapabiliriz;

  • Vatandaş
  • Devlet
  • İş

Vatandaş başlığında ele alınan konular; Eğitim, askerlik, seferberlik, Doğum, İş ve kariyer, Sosyal Güvenlik, Aile, Özürlü vatandaşlar, Seyahat ve turizm, Kültür ve sanat, Spor, Trafik, Yasal işlemler, sahip olunan haklar ve de korunmasıdır. Devlet başlığı altında yer alan konular; Tarihimiz, Cumhurbaşkanlığı, TBMM, Genelkurmay, Bilim ve Teknoloji, Eğitim, Enerji, Doğal kaynaklar ve çevre son olarak iş başlığı altında ki konular; İşletmenin Doğuşu ve feshi, sektörler, işletmelerin büyüme ve gelişimi, bağış, destek ve krediler, dış ticaret, elektronik ticaret yani e-ticaret, iş ve kariyer ve daha fazlasıdır.

E devlet Giriş Endeksi

E-devlet Endeksi, Türkiye’ de e-devlet projesi e-dönüşümün bir parçası olarak ele alınmaktadır. E-devlet hizmeti projesinde yer alan hizmetlerin sayısı ilk kurulmuş olduğu 2009 senesinde yirmi altı adet hizmetten yer alırken 2010 senesinde e-devlet hizmet uygulamasında yer alan hizmetlerin sayısı iki yüz kırk altı adet hizmet sayısına yükseltilmiştir. E-devlet kapısı uygulamasın hizmet sunumu konusunda diğer hizmetler içerisinde oldukça başarılı olan Denizcilik Müsteşarlığı yüzde doksan sekiz oranında bir başarı ile ön plana çıkar iken, onu devam eden oran diliminde Sosyal güvenlik kurumunun sunumları ve çalışmaları yüzde otuz bir oranında karşımıza gelirken onu takip eden süreçte Ulaştırma bakanlığının hizmetleri ve de çalışmaları yüzde yirmi dokuz ile onu takip eden süreçtir.

E devlet Giriş 3

E-devlet Kalkınma Endeksi

E-devlet Endeksi, E-devlet projesinde yapılan iyileşmelere bağlı olarak e-devlet kapısını kullanan vatandaşların sayısında da artış gözlemlenmiştir. 2008 senesin de kullanılan vatandaşların sayısı 10.ooo olarak bilinirken sonrasında ortaya konulan ve de gözlemlenilen tespitler sonrasında 2010 senesinde bu vatandaşların sayısı 1.950.ooo kişi olarak devamında ise 2011 senesinde yedi milyonluk bir artış olarak görülmektedir. E-devlet bireyler ve iş dünyası tarafından oldukça büyük bir ilgi görmüş bu da DPT şeklinde raporlar şeklinde tablo şeklinde karşımıza getirilmektedir. E-devletin kullanım amaçları şu şekilde toparlanmıştır; Bilgi edinme maksatlı olarak 2010 senesinde % 96.7 oranında,  2009 senesinde % 90.7 civarında girişimciler içinse; 2010 senesinde % 91.7 lik kısımda, 2009 yılı içerisin de % 89.6 lık dilimde karşımıza gelmektedir.

E-devlet Gelişim Endeksi

E-devlet Endeksi ile ilgili ondalık dilimlere göz atacak olursak form ve belge indirme amaçlı olarak kullanılan e-devlet uygulamaları bireyler tarafından 2010 senesinde % 50.7 oranında, 2009 senesinde % 29.9 oranındadır. Girişimcilerde olan oranı 2010 senesinde % 83.1 ve 2009 senesinde ki ondalık dilimi % 91.0 oranında yer almaktadır. Form doldurma ve de gönderme gibi işlemler için oranlar bireyler ve de girişimciler için şu şekilde yer almaktadır; Bireyler için 2010 senesinde % 40.9 diliminde, 2009 senesinde % 34.3 oranında, Girişimciler için oranları 2010 senesinde % 63.2’ lik dilim de ve de 2009 içerisinde ki senede %b 65.1 lik oranda kendini göstermektedir.

E-devlet Endeksi Faydaları

E-devlet Endeksi ile ilgili ondalık dilimlere ve de yüzdelere bakacak ve değerlendirmeler yapacak olursak İdari işlemler ile ilgili çalışmaların yapılmasında ki süreçlerde bireyler ve girişimciler için oranları bireylerde; 2010  senesi içinde hiçbir ilgili veri yok iken, Girişimcilerde ki oranları 2010 senesi içinde % 64.1 oranında, 2011 senesi içinde ise % 74.5’ lik dilim içerisinde kendini belli etmektedir. Bunun yanı sıra e-devlet endeksi faydalarının oranları içerisinde yer alan diğer konular; Yüz yüze görüşmenin tercih edilmek istenmesi, uygulamaya erişim sağlama da yaşamış olduğu sıkıntılar ve ne oranda erişim sağlandığı gibi konular bu yüzdelik dilim içerisinde değerlendirilmektedir.

E devlet Giriş Linki:>>>

Bir Yorum Yazın

Sorgulama Yap

Sorgulamalar Facebook


Sorgulamalar.gen.tr © 2014- Sitemizde bulunan hiç bir içerik izinsiz bir şekilde kopyalanamaz.Kamu alanında ve özel alanlar yapmak istediğiniz tüm sorgulamalar için sizlere yardım etmek amacı ile kurulmuş sorgulama destek sitesidir. Kişiye veya firmalara özel; borç, ceza, prim, sağlık ve trafik sorgulamalarınıza tek bir noktadan erişim imkanı sağlamaktadır.
Devlet kurum ve kuruluşlar ile direk yada detaylı hiçbir bağlantımız YOKTUR.