• (Alış) 5.613 TL
    • (Satış) 5.624 TL
    • (Alış) 6.432 TL
    • (Satış) 6.443 TL

E-devlet Ne İşe Yarar?

E-devlet Ne İşe Yarar?
22 Haziran 2016 12:14

E-devlet Ne İşe Yarar?

E-devlet Ne İşe Yarar? E-devlet kapısı ile internet üzerinden online olarak yapılan kamu çalışmalarına ek olarak bu çalışmalara sanal ortamdan erişim imkanı sağlanmaktadır. Direk kamu kurum ve kuruluşları tarafından kamu hizmetlerine ilişkin bilgilere ve de çalışmalara ulaşma imkanı sunulmaktadır. Kamu kuruluşları arasında da bilgi ve doküman paylaşımlarını içeren e-devlet hizmet uygulaması ile verilen hizmetler bilinmektedir. E-devlet hizmet uygulamasında yerine getirilen kimlik doğrulama işlemi yolu ile sisteme girişte ya da yapılan işlemlerde ek olarak istenilen ikinci bir kimlik doğrulama sistemi yer almamaktadır. E-devlet hizmet uygulaması yolu ile bazı online ortamlarda vergi veya harç gibi ödeneklerin yerine getirilmesinde ödemelerin internet üzerinden online olarak yapılması da mümkün kılınmıştır.

E-devlet Hizmetinin Yararları 

E-devlet Ne İşe Yarar? E-devlet hizmeti uygulamasının hedefledikleri arasında; tek bir web sitesi üzerinden ve tek bir tane şifre ile, elektronik imza yani e-imza, mobil imza yani m-imza gibi kimlik doğrulama işlemleri ile güvenli bir kamu hizmeti vatandaşa sunulmalıdır. E-devlet hizmet uygulaması sayesinde verilen hizmetlerde her bireye özel olarak sunulan şifre, elektronik imza ve de mobil imza gibi kimlik doğrulama araçları kullanıldığı için kişisel verilerden kaynaklı olarak e-devlet kapısı üzerinden vatandaşlara hizmet sunumları yapılmaktadır. E-devlet hizmetinin bilinen en büyük avantajı kredi kartında yer aldığı üzere kimlikle ilgili bilgilerini başkasına teslim eden kişilerin bilgileri yolu ile başkası da sizin kimlik ve e-devlet şifreniz ile işlemlerinizi gerçekleştirebilmektedirler.

E-devletin Sağladığı Ayrıcalıklar Nelerdir

E-devlet Ne İşe Yarar? E-devlet hizmetlerinde yapmak istediğiniz ya da yapacağınız işlemler de herhangi bir harç, resim ya da ücret ödeneği istenmemektedir. E-devlet şifrenizi kendiniz alamayacağınız ya da kendinizin bunu alma ile ilgili bir yolu yer almadığı için ptt kurumundan şifre talebinde bulunmanız gereklidir. Bunun için ise yanınıza bir miktar para ve de tc kimliğiniz ile kendinize ait şifrenizi ptt kurumunda sorunsuz bir şekilde alabilirsiniz. Almış olacağınız tek şifre ile sisteme sürekli olarak giriş sağlayıp, aynı şifre ile tüm hizmetlerden sürekli olarak giriş yaparak fayda sağlayabilirsiniz

E-devlet İle Birden Fazla İşleminizi Gerçekleştirin

E-devlet Ne İşe Yarar? Bu şifrenin unutulması halinde yine aynı işlemler yapılarak yeni şifre alınır, herhangi bir endişeye kapılmanıza ya da telaş yapmanız lüzum yoktur. Elektronik imza internet ortamında yer alan bir doküman ekleyerek imza sahibinin kim olduğunu bulmanızda yardımcı olmaktadır. 5070 sayılı kanun gereğince bu elektronik imza yani kısa adı ile e-imza ıslak imza kapsamı ile bir görülmekte olan bir uygulamadır.  Elektronik imza yani e-imza sertifikası dağıtmada yetki ve görev almış kurum ve de kuruluşlar tarafından verilen bu sertifikalar kullanılarak işlemlerin gerçekleştirilmesi sağlanmaktadır. E-devlet ayrıca kullanıcılara kolaylık ve işlemleri hızlı bir şekilde gerçekleştirme imkanı sağlamaktadır. Ek olarak resmi devlet dairelerince gerçekleştirilen uzun kuyrukların da önüne geçilerek resmi kurumların işleri hafifletilmek istenmiştir.

 

 

 

 

Bir Yorum Yazın

Sorgulama Yap

Sorgulamalar Facebook


Sorgulamalar.gen.tr © 2014- Sitemizde bulunan hiç bir içerik izinsiz bir şekilde kopyalanamaz.Kamu alanında ve özel alanlar yapmak istediğiniz tüm sorgulamalar için sizlere yardım etmek amacı ile kurulmuş sorgulama destek sitesidir. Kişiye veya firmalara özel; borç, ceza, prim, sağlık ve trafik sorgulamalarınıza tek bir noktadan erişim imkanı sağlamaktadır.
Devlet kurum ve kuruluşlar ile direk yada detaylı hiçbir bağlantımız YOKTUR.