• (Alış) 5.613 TL
    • (Satış) 5.624 TL
    • (Alış) 6.432 TL
    • (Satış) 6.443 TL

E-Devlet Nedir?

E-Devlet Nedir?
22 Haziran 2016 12:21

E-Devlet Hangi Hizmetleri Sağlar?

E-Devlet Nedir? E-devlet vatandaşların kullanımına devlet tarafından verilecek olan hizmetlerin internet yolu ile sağlanmasıdır. Bu yolla devlet vatandaşlarına en verimli hizmeti sağlamak, kaliteli, hızlı ve güvenli bir hizmet sağlamak istemektedir. Bürokratik ve Klasik devlet anlayışına göre her kurum gerekli hizmetleri uygun ortamlar sağlanarak vatandaşlarına sağlamalıdır. E-devlet kapısı, kamu hizmetlerinde tek çatı altında bakmaya imkan sağlayan bir sistemdir. E-devlet kapısının uygulamaya konulmasının amacı olarak sunulacak olan hizmetlerin karşı tarafa etkin ve hızlı olarak iletilmesinin istenmesidir. Eski uygulamada yer alan uzun zaman süren ve kuyruklara neden olan resmi devlet dairelerinde bekleme, arama ve de sorma gibi işlemlere de bu sayede bir son verilmek istenmektedir. Bu sayede hem devlet hem de vatandaşı olmak üzere iki taraflı fayda sağlanmaktadır.

E-Devlet İşlemleri Nelerdir?

E-Devlet Nedir? Kendinize ait kişisel bilgilerinize ya da güvenlik gerektiren işlemlere internet yolu üzerinden şifreniz ile ulaşmanız mümkündür. E-devlet kapısı uygulamasını kullanmak için ilk etapta e-devlet şifresi sahibi olmanız şartı zorunlu kılınmıştır. E-devlet şifreniz yoksa size en yakın ptt şubesine giderek iki türk lirası ödemeniz durumunda şifre size kapalı zarf ile verilmektedir. Olurda şifrenizi unuttunuz bu durumda da yine size en yakın ptt bankası şubesine koşarak giderek bu kez dört türk lirası karşılığında yeni bir şifre ediniyorsunuz. Sonrasında almış olduğunuz bu e-devlet şifresi ile ve tc kimlik numaranız ile e-devlet kapısı uygulamasına kolaylıkla giriş yaparak kendi belirlemiş olduğunuz şifreyi uygulamaya koyuyorsunuz.

E-Devlet Hizmeti Nedir?

E-Devlet Nedir? Konumuzda açıklamaya devam edecek olursak e-devlet hizmeti üzerinden sunulan hizmetler; Bilgilendirme amaçlı sunulan hizmetler, entegre internet hizmetleri, ödeme ile ilgili işlemler, kurum ve kuruluşlara ulaşmamızı sağlayan adresler ve bunların yanında kamu kurumları ile ilgili bilgi ya da dokümanların paylaşımı gibi paylaşımlar e-devlet kapısı üzerinden vatandaşların bilgisine sunulan hizmetler arasında yer almaktadır. Bu hizmetlerden faydalanmak için tc kimlik numarası ve parola ile kimliğimi şimdi doğrula butonuna tıklayarak kimlik doğrulama adımı yapılmalıdır. Sisteme giriş yapmak için bunun yanı sıra elektronik imza, e-imza ve tc kimlik bilgileri ile de bu alana giriş yapılmaktadır. Ancak yine de içlerinde en çok kullanılanın ve en basit olanının e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapmak olduğunu hatırlatalım.

E-Devletin Sunduğu Hizmetler

E-Devlet Nedir? E-devletin bize sunmuş olduğu imkanlardan ve yararlardan bahsedecek olursak da ; tek adres üzerinden her alana ulaşmamıza imkan sağlamakta bunun yanı sıra en doğru ve güncel bilgileri içermektedir. Bilgi ve belgelere en kısa zaman dilimi içinde ulaşma, gerekli evrakların ya da takip işlemlerinin resmi devlet dairelerine gitmeye gerek kalmadan online ortam üzerinden sorgu ve takibini sağlamanın yanı sıra borçların ya da vergi ile ilgili ödemelerin de yine aynı online ortam üzerinden yapılmasında imkan kılmaktadır. Bu kadar işlem ve fayda sağlarken e-devlet kapısını kullanmamak da olmaz.

 

 

 

 

 

Bir Yorum Yazın

Sorgulama Yap

Sorgulamalar Facebook


Sorgulamalar.gen.tr © 2014- Sitemizde bulunan hiç bir içerik izinsiz bir şekilde kopyalanamaz.Kamu alanında ve özel alanlar yapmak istediğiniz tüm sorgulamalar için sizlere yardım etmek amacı ile kurulmuş sorgulama destek sitesidir. Kişiye veya firmalara özel; borç, ceza, prim, sağlık ve trafik sorgulamalarınıza tek bir noktadan erişim imkanı sağlamaktadır.
Devlet kurum ve kuruluşlar ile direk yada detaylı hiçbir bağlantımız YOKTUR.