• (Alış) 5.613 TL
    • (Satış) 5.624 TL
    • (Alış) 6.432 TL
    • (Satış) 6.443 TL

Emeklilik Sorgulama

Emeklilik Sorgulama
31 Ekim 2015 22:15

Emeklilik Sorgulama

Emeklilik Sorgulama emekli olma oldukça eskilere dayanan bir anlayış olarak günümüzde de yine aynı şekilde süre gelmektedir. Vatandaşlar emeklilik verilmesinde ki amacın yıllarca çalışma ve ya iş göremez bir hal alana kadar çalışılması sonunda da kimseye muhtaç olunmadan hayata devam edilmesi olarak yorumlamaktadır. Durum bu şekilde nitelendirilince insanlarda bunu bir avantaj bir fırsat olarak görüp ne zaman emekli olurum gibi sorulara yönelmekte ve her fırsatta bu soruların cevaplarını aramaktadır. Gelişmiş ülkeler yurtlarında yaşayan vatandaşlarına en büyük ayrıcalık olarak emeklilik olanağı sunmaktadır. Çünkü sosyal güvenlik konusu modern devlet anlayışı içinde yer almakta ve bunlar da zorunlu olarak yerine getirilmesi gereken unsurlardan sayılmaktadır.

Sgk Emeklilik Sorgulama

Emeklilik Sorgulama sosyal güvenlik kapsamında bir çok esas noktaya değinilmektedir. Emeklilik bir kişinin çalıştığı müddet boyunca prim borcunun ödenmesi ve ileri de bunun kendisine dönmesi olarak yorumlanmaktadır. Öncelikle emekli olabilmek için bazı şeylerin yerine getirilmesi şarttır. Bunlardan ilki emeklilik yaşını doldurmak ikincisi ise emekli olmak için ödenen primlerde eksiklik olmamasıdır. Ülkemizde yer alan üç çeşit emeklilik tipi bulunmaktadır. Bunlar ssk, bağkur, emekli sandığı olarak nitelendirilmektedir. Farklı kurumlara bağlı emeklilik ortaya konularak vatandaşların yaşadıkları mağduriyet oranları en aza indirgenmeye çalışılmaktadır. Emeklilik konusun oldukça gündemde yer almakta bu da insanların refahları için önemli bir noktaya vurmaktadır. Günümüzde her şeyin kolay bir hal alması sorgulama işlemlerinin de internet üzerinden yapılmasına olanaklar sağlamaktadır. Belirli bilgiler ve bazen de şifreler yardımıyla istediğimiz yanıtlara ulaşmamız mümkün olacaktır.

E devlet Emeklilik Sorgulama

Emeklilik Sorgulama işlemi yine diğer her şeyde kullandığımız e-devlet üzerinden bakılabilmektedir. Tabi bunun için e-devlet şifre sahibi olmamız ya da en yakın ptt şubesine giderek 2 tl karşılığında bir şifre satın almamız gerekecektir. Yine şifre unutulması durumlarında da ptt ye giderek yeni şifre talebinde bulunabilirsiniz. Her işlem yeni bir ücrete tabidir. Şifreden sonra vereceğimiz  linkte ki adrese ulaşarak Sosyal güvenlik kurumu altında sıralanan emeklilik şartlarıyla ilgili alana tıklamalısınız. Ardından gelecek ekranda kimlik doğrulama kısmı görüntülenecektir. Bunları tc kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile yapacaksınız. Bunları yazdıktan sonra sisteminize girmişsiniz demektir.

Tc Kimlik No İle Emeklilik Sorgulama

Emeklilik Sorgulama, Ülkemizde sigortalı olarak çalışan kişiler Sosyal güvenlik kurumuda belirli bir prim ödemesi yapılması halinde emeklilikten faydalanabilmektedir. Yukarıda da oldukça belirtmiş olduğumuz gibi bu kişiler hem primlerini eksiksiz olarak yatırmalı hem de emeklilik yaşını tam olarak doldurmuş olmalıdır. Erken emeklilik durumunda ise kişilerin belirli bir prim kesintisini kabul etmeleri gerekmektedir. İlk olarak erken emekli olmak isteyen kişiler bu durumu kabul ettikten sonra 1999 senesinden önce çalışmaya başlamamış olmanız ikinci olarak ise prim gün sayınızı tam olarak doldurmanız gerekmektedir. Ayrıca % 5 oranında yer alan kesintiye okey demelisiniz. Tüm bunları yaparak da erken emekli olabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Sorgulama Yap

Sorgulamalar Facebook


Sorgulamalar.gen.tr © 2014- Sitemizde bulunan hiç bir içerik izinsiz bir şekilde kopyalanamaz.Kamu alanında ve özel alanlar yapmak istediğiniz tüm sorgulamalar için sizlere yardım etmek amacı ile kurulmuş sorgulama destek sitesidir. Kişiye veya firmalara özel; borç, ceza, prim, sağlık ve trafik sorgulamalarınıza tek bir noktadan erişim imkanı sağlamaktadır.
Devlet kurum ve kuruluşlar ile direk yada detaylı hiçbir bağlantımız YOKTUR.