• (Alış) 5.613 TL
    • (Satış) 5.624 TL
    • (Alış) 6.432 TL
    • (Satış) 6.443 TL

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır Şartları Nelerdir

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır Şartları Nelerdir
7 Nisan 2016 13:53

İşsizlik Maaşı Nedir?  

Çeşitli sebeplerde dolayı işinden ayrılmak zorunda kalmış vatandaşlar, devlet tarafından koruma altına alınmıştır. Böylece vatandaşlar, işsiz kaldıkları dönemde zorlukların bir kısmının üzerinden bu imkân ile gelebilmektedir. İşsizlik ödeneği alabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. İşsizlik sigortasından yararlanmak için herhangi bir yaş sınırlamasına gidilmemiştir. Yani işsizlik maaşı almak için bir üst yaş sınırı yoktur. 5510 sayılı İş Kanunu’na tabi olan ve yükümlülüklerini yerine getiren her çalışan bu İşsizlik ödeneği alabilmektedir.

İşsizlik Maaşını Kimler Alabilir?

Bunun için herhangi bir meslek sınırlamaması yoktur. Meslek ayrımı yapılmaksızın işsizlik sigortasından yararlanılabilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, kanunun gerekliliklerini yerine getirmiş olmaktır. Yani bir vatandaş işsizlik sigortasından yararlanabilmek için, işsizlik sigortasının yükümlülüklerini yerine getirmiş olmalıdır. İşsizlik maaşı almak isteyen bir vatandaş, işinden kendi isteği veya kusuru ile ayrılmış olmamalıdır.

İstifa Eden İşsizlik Maaşı Alabilir mi?

Yani eğer söz konusu ayrılıkta, çalışanın bir kusuru ile veya kendi isteği ile ayrılık gerçekleşmiş ise bu çalışan işsizlik sigortasından yararlanamaz. Bir diğer aranan şart ise çalışanın adına yapılmış prim ödemesidir. İşsizlik maaşı almak isteyen bir çalışan için, son 3 yıl içerisinde, işveren tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu’na toplamda en 600 gün prim ödemesi yapılmış olmalıdır. Aranan şartlardan bir diğeri ise, çalışanın ayrılmış olduğu iş yerinde, ayrılık tarihinden geriye doğru 120 gün kesintisiz çalışmış olması gerekmektedir.

İşsizlik Sigortası Kanunu

Bu şart da işsizlik maaşı için oluşturulan temel unsurlardan bir tanesidir. Eğer çalışanın, çalıştığı firma kapandı ise yine çalışanlar işsizlik sigortasından yararlanma hakkına sahiptir. Burada ast olan çalışanın kendi isteği ve kusuru dışındaki unsurlardan dolayı işten ayrılmış olmaktır. Bu durumda eğer çalışan gerekli hükümlülükleri yerine getirmiş ise SGK tarafından sağlanan işsizlik sigortasından yararlanabilir.

Bir Yorum Yazın

Sorgulama Yap

Sorgulamalar Facebook


Sorgulamalar.gen.tr © 2014- Sitemizde bulunan hiç bir içerik izinsiz bir şekilde kopyalanamaz.Kamu alanında ve özel alanlar yapmak istediğiniz tüm sorgulamalar için sizlere yardım etmek amacı ile kurulmuş sorgulama destek sitesidir. Kişiye veya firmalara özel; borç, ceza, prim, sağlık ve trafik sorgulamalarınıza tek bir noktadan erişim imkanı sağlamaktadır.
Devlet kurum ve kuruluşlar ile direk yada detaylı hiçbir bağlantımız YOKTUR.