• (Alış) 5.613 TL
    • (Satış) 5.624 TL
    • (Alış) 6.432 TL
    • (Satış) 6.443 TL

Kyk Burs Borç Sorgulama

Kyk Burs Borç Sorgulama
11 Kasım 2015 11:17

KYK Sorgulama

KYK Sorgulama, KYK yani bilinen adı ile kredi yurtlar kurumu olarak bilinen KYK, burs kredisi sağlayan bir devlet kurumudur. Selçuklu ve Osmanlı zamanlarında yüksek öğrenim birkaç büyük şehirde yer alan üst düzey medreselerde yapılmaktaydı. Büyük şehirler dışında ikamet ediyor olan halkın çocuklarını bu eğitim ve öğretimden faydalandırmak, ulaşımını sağlamak, barınmasını gidermek, iaşe, kitap giderleri, para ihtiyaçları gibi istek ve arzularının karşılanmasında aileler sıkıntılar yaşamış, bu nedenlere de çare bulabilmek için medreselerin yer aldıkları şehirlerde külliyeler kurularak bilim merkezleri ortak alana toplanarak teşkilatlanmıştır. KYK öğrencilere yönelik olan dönüşüm ve dönüşümüz bursu içeren ödeme türüdür. KYK son zamanlarda öğrenciler tarafından oldukça büyük bir rağbet görmektedir.

2016 Kyk Sorgulama

KYK Sorgulama, 1961 Anayasasının ellinci maddesine göre Devlet maddi imkanlardan yoksun olan başarılı öğrencilerin en yüksek öğrenim derecelerine çıkmasında yardımcı olmak için vermiş olduğu burslar ve başka yollarla gerekli yardımları yapmalıdır şeklinde bir hüküm yer almaktadır. Anayasa ile Devlete ait olduğu bilinen bu görevlerin yapılmasında 22 Ağustos 1961 tarihinde yürürlüğe girmiş olan 351 sayılı kanuna esasen Kanun ile Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar kurumu yani daha bilinen kısa adıyla KYK kurumu kurulmuştur. Kurum ilk etapta Milli Eğitim Bakanlığının denetimde yer alırken bu denetim işlemlerine 06 Şubat 1970 tarihinden itibaren alınan kararlara Gençlik ve Spor bakanlığına devredilmiştir. Geçen zaman içinde yine bu devir işlemleri el değiştirmiş ancak yine en son alınan kararlar doğrultusunda aynı kurumda yer almasında karar kılınmıştır.

Öğrenci Kyk Sorgulama

KYK Sorgulama, Kredi yurtlar kurumu 352 sayılı kanun gereğince 1962 senesinden itibaren öğrenim kredisi, 2547 sayılı kanun gereğince 1985 tarihinden itibaren katkı kredisi, 5102 sayılı kanun gereğince de 2004 yılından itibaren de burs verilmektedir. Kurumun organları genel kurul, yönetim kurulu ve genel müdürlüktür. Kyk ihtiyacı olan kimselere ya da anne babası olmayan ya da herhangi biri olmayan kimselere, şehit çocuklarına ya da ihtiyacı olan kimselere devlet tarafından verilen bursdur. Geri dönüşümlü ve geri dönüşümsüz olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan geri dönüşümsüz olanı aylık olan öğrencinin hesabına yatmakta ve geri ödemesi olmamaktadır. Geri dönüşümlü bursta da yine ödemeler her ay öğrencinin hesabına yatmakta ancak ileride bu para öğrenciden çalışmaya başlaması ile tahsil edilmektedir.

Kyk Sonuç Sorgulama

KYK Sorgulama için kyk nın resmi internet sitesi üzerinden sorgulama işlemleri yapılmaktadır. Kyk ödemesi ile ilgili ne kadar ödeme alınacağını, kyk için geri ödeme yapılmadığı zamanlarda ne kadar faiz binip binmediği, ilk ve son ödeme gibi tarihlerinde yine bu internet sitesi üzerinden inceleyebilirsiniz. Öğrenim kredisi ya da burs bunlardan herhangi birini almanız durumunda çıkıp çıkmama gibi durumları bu internet sitesi üzerinden öğrenebilirsiniz.  Kyk sitesi üzerinden sorgulama yapmak ve ne kadar ödeme alacağınızı öğrenmek için vermiş olduğumuz linke tıklamanız yeterlidir; Bu Linkten  sorgulayabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Sorgulama Yap

Sorgulamalar Facebook


Sorgulamalar.gen.tr © 2014- Sitemizde bulunan hiç bir içerik izinsiz bir şekilde kopyalanamaz.Kamu alanında ve özel alanlar yapmak istediğiniz tüm sorgulamalar için sizlere yardım etmek amacı ile kurulmuş sorgulama destek sitesidir. Kişiye veya firmalara özel; borç, ceza, prim, sağlık ve trafik sorgulamalarınıza tek bir noktadan erişim imkanı sağlamaktadır.
Devlet kurum ve kuruluşlar ile direk yada detaylı hiçbir bağlantımız YOKTUR.