• (Alış) 5.613 TL
    • (Satış) 5.624 TL
    • (Alış) 6.432 TL
    • (Satış) 6.443 TL

Rapor Parası Sorgulama

Rapor Parası Sorgulama
6 Kasım 2015 10:34

Rapor Parası Sorgulama

Rapor Parası Sorgulama, Sosyal Güvenlik Kurumu yani SGK tarafından verilecek olan rapor parası çalışanların sağlık durumları nedeniyle raporlu oldukları zaman dilimlerine denk gelen ve kişilere verilecek olan para miktarıdır. Rapor parası ile raporlu olduğunuz zaman zarfı içerisinde mağdur olmamanız ve gelir kayıplarına uğramanız engellenmek istenmiştir. Sigortalı olan kimselerin iş kazası geçirmeleri, meslek hastalıklarına yakalanmaları ya da hastalık, hamilelik gibi durumlarında kurum tarafından yetkili olan ilgili hekimlerin sağlık kurumlarında kendilerine belirtilmiş olan zaman dilimlerine geçici olarak çalışmamaları sonucunda rapor parası ilgili kimselere ödenmektedir. Diğer bir ifade ile de geçici iş görmezlik ödeneği olarak da söylenmektedir. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanunu çerçevesinde yapılandırılan düzenlemelere göre üç farklı rapor parası ödeneği yer almaktadır.

Rapor Parası Sorgulama Alma

Rapor Parası Sorgulama, rapor parası ödeneği için de yine aranan bazı kurallar yer almaktadır. Bunlar; sigortalı olarak herhangi bir iş yerinde çalışan kimseler iş yerinde bir kaza geçirmeleri ya da işle ilgili bir meslek hastalığına yakalanmaları durumunda rapor parası ödeneği almaya hak kazanmaktadır. Hastalık ya da herhangi bir sıkıntı yaşanması hallerinde kişi rapora tabi tutulmuş ise çalışanın raporda belirtilmiş olan doksan gün boyunca SSK priminin ödenmiş olması ve bunu takip eden süreç içerisinde rapor ödeneği yani geçici iş göremezlik raporu almaya hak kazanmış olması lazımdır.

Sgk Rapor Parası Sorgulama

Rapor Parası Sorgulama, rapor parası için yani gerekli olan son maddelerden biri de kadın sigortalı çalışanlarının doğum yapması halinde doğumdan önceki sekiz hafta ve doğumdan sonraki sekiz hafta olmak üzere toplamda 16 haftalık bir süre boyunca rapor parası almakta kişi böylece doğum parası almaya hak kazanmaktadır. Şayet ikiz hamilelik hallerinde söz konusu süreye iki hafta daha ek yapılmaktadır. Doğum yapan bayanlar isterse bu süreyi doğum sonrasında da birleştirerek kullanma hakkında sahip olmaktadır. Ayrıca yine hamile bayanlarda ki doğum izni için de 90 gün prim ödenme şartı da çalışan ve sigortalı olan bayanlar için söz konusu olan geçerli bir durumdur.

E devlet Rapor Parası Sorgulama

Rapor Parası Sorgulama SGK iş göremezlik ödeneği bazı durumlarda istirahat parası altında da ödenmektedir. Rapor arası alabilmek için yukarıda da detaylı olarak bahsetmiş olduğumuz durumlar sağlanıyorsa ise üç gün içerisinde raporu bağlı olduğunuz kuruma iletmeniz gereklidir. Rapor ne kadar çabuk kuruma iletilir ise rapor ile ilgili işlemlerde o kadar kısa süre içerisinde başlatılacaktır. Kurume verilmiş olan rapordan sonra işlemler başlatılır. İşlemlerin başlatılmasından en geç on beş gün sonra ise rapor paranızın hesabınıza yatırılmış olması gereklidir. Bu işlemleri internet üzerinden yapabilmek için e-devlet şifreniz ve tc kimliğiniz ile beraber e-devlet resmi internet sitesinden ya da ikinci yol olarak ise şifresiz bir yol olan SGK nın web sitesi üzerinden şahsi kimlik bilgilerinizle rapor sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirmeniz mümkündür.

Rapor Parası Sorgulama Linki

Bir Yorum Yazın

Sorgulama Yap

Sorgulamalar Facebook


Sorgulamalar.gen.tr © 2014- Sitemizde bulunan hiç bir içerik izinsiz bir şekilde kopyalanamaz.Kamu alanında ve özel alanlar yapmak istediğiniz tüm sorgulamalar için sizlere yardım etmek amacı ile kurulmuş sorgulama destek sitesidir. Kişiye veya firmalara özel; borç, ceza, prim, sağlık ve trafik sorgulamalarınıza tek bir noktadan erişim imkanı sağlamaktadır.
Devlet kurum ve kuruluşlar ile direk yada detaylı hiçbir bağlantımız YOKTUR.