• (Alış) 5.613 TL
    • (Satış) 5.624 TL
    • (Alış) 6.432 TL
    • (Satış) 6.443 TL

SGK Adres Güncelleme

SGK Adres Güncelleme
22 Haziran 2016 11:12

SGK Adres Güncelleme

SGK Adres Güncelleme önemli konulardan biridir. Faaliyette bulunduğu adresten uzak ve ya yakın olan bir ildeki adrese gönderilmesi sonucu her hangi bir başka işverene devredilmesi sonucunda işçiyi devralan işverence nakil ve ya da devir takip eden 10 gün içerisinde ve de işveren kişinin ölmesi sonucu ile iş yerinin mirasçılarına intikal olması sonucunda ise olan mirasçılarca itibaren tamı tamına 3 ay içinde iş yeri bildirgesi verilmesi zorunlu olmaktadır. Bu iş de SGK Adres Güncelleme işinin konularından sadece biridir. Ancak şöyle bir sorun vardır.

SGK Adres Güncelleme Hakkında

Eğer ki işverenin aynı il içerisinde olan her hangi bir sosyal güvenlik merkezinin görev bölgesine nakledilmesi sonucunda iş yeri bildirgesi vermek mühim bir konu değildir. Lakin nakil tarihini takipte bulunan 10 gün boyunca durum işveren olarak eski ve yeni olmak durumunda bulunana ünitelere herhangi bir yazı ile bildirmelidir. Yeni ünite nakil bilgilerine dayanacak olursak işçi olarak işverene iş yeri sicil numarası bildirilmek zorundadır. Ancak eski ünitede bulunmak durumunda olan iş yeri dosyasındaki tescile esas olarak bilgi ve belgelerin de mutlaka ve de mutlaka birer örneği yeni ünitede bulunan dosyasına konulması gerekmek durumundadır. Örnek verecek olursak Üsküdar’da kurulu olmak durumunda olan ve de artı olarak Kadıköy SGM’ ye bağlı olmak durumunda olan herhangi bir iş yerini Beşiktaş’ a taşıyan herhangi bir işverenin nakil tarih durumunu takipte bulunmakta olan 10 gün içinde hem Kadıköy SGM’ ye ve hem de Beşiktaş SGM’ ye bir yazılı dilekçe ile başvuru yapılarak adres değişikliği bildirilmek zorundadır. Artı olarak ise Beşiktaş SGM tarafından işveren durumunda olan kişiye eni olan bir sicil numarası da verilmesi gerekmek durumunda olacaktır. Bu işlemler de 5510 numaralı kanuna aykırı olmak durumundadır. Çünkü kanunun verdiği önemli hükümlerden sadece birine göre sadece ve de sadece yazılı hüküm verilmesi yeterli olmak durumundadır. 4/A bendine tabi olan sigortalılardan naklen ve de hizmet akdi sona ermeden aynı olmak durumunda olan işverenin aynı ya da başka olmak durumunda olan ünitede tescil edilmiş olmak durumunda olan herhangi bir diğer iş yerine çalışmak üzere işten ayrılmış durumunda olanlar için ve ya da  iş yerinin aynı il içerisinde olmak durumunda olan herhangi bir başka ünitenin görev bölgesine nakledilmesi durumunda eski olan iş yeri numarası üzerinden yasal olan süre dışında verilme durumunda olan işten ayrılış bildirgesi de verilen süre zarfında verilmiş sayılmaktadır. SGK yönetimi iş yerlerinin oldukça basit bir şekilde olan sadece ve de sadece şube ve de ilçe kodu değişikliği yapılmak durumunda olan sicil numarası kullanılmaz.

Bir Yorum Yazın

Sorgulama Yap

Sorgulamalar Facebook


Sorgulamalar.gen.tr © 2014- Sitemizde bulunan hiç bir içerik izinsiz bir şekilde kopyalanamaz.Kamu alanında ve özel alanlar yapmak istediğiniz tüm sorgulamalar için sizlere yardım etmek amacı ile kurulmuş sorgulama destek sitesidir. Kişiye veya firmalara özel; borç, ceza, prim, sağlık ve trafik sorgulamalarınıza tek bir noktadan erişim imkanı sağlamaktadır.
Devlet kurum ve kuruluşlar ile direk yada detaylı hiçbir bağlantımız YOKTUR.