• (Alış) 5.613 TL
    • (Satış) 5.624 TL
    • (Alış) 6.432 TL
    • (Satış) 6.443 TL

SGK Meslek Kodları

SGK Meslek Kodları
24 Aralık 2015 12:11

SGK Meslek Kodları önceden tek tek ele alınmaktaydı ancak şimdi e-devlet üzerinde tüm işlemlerin tek açtı altına alınmasıyla birlikte bu kodlar da Sosyal güvenlik kurumu yani SGK Meslek kodları altında toplanmıştır. Bu meslek kodlarının hedefi çalışanların mesleklerinden dolayı ödenen primlerinin azlığının tespit edilmesi ve kayıt altında tutulanların dışında yer alan hizmetleri ve işlemleri ortaya koymaktır. E-bildirge hizmetlerinde işlemler yapılırken var olan bu meslek kodlarının işlemler içerisinde yer alması ve kullanılması zorunlu tutulmuştur. Bu meslek kodlarına yazının sonunda sizlerle paylaşıyor olacağımız link üzerinden tek seferde ulaşabilirsiniz. Peki bu kodlar ne işe yarıyor, nerelerde kullanacağız gibi sorular kafanızda dönüp duruyorsa hiç merak etmeyin şimdi o konuya da değineceğiz.

SGK Meslek Kodlarının kullanım alanlarından bahsediyoruz şimdi de. Meslek kodları e-bildirgelerde sigortalı kimselerin yanında girilmesi beklenen verilerdir. Sistem bu uygulamalar yani kodlamalar yapılmamakta yani sistemden hizmet almak rüya olmaktadır. Bu kodlar sayesinden vatandaşlar çalışmış oldukları mesleklere göre farklı farklı belirlenmiş olan ödeme miktarları ile asgari ücret miktarı karşı karşıya konularak primler ortaya dökülmektedir.  Devamında mesleğinden ötürü prim ödemeleri az yatırılmakta olan mesleklerin hangileri olduğu ortaya konulur. Bu düşük yatırılan prim meslek belirlenmeleri saptamaları da yapıldıktan sonra ne gibi sebeplerden ötürü düşük yatırıldığına ilişkin araştırmalar yapılmakta ve tespitler sağlanmaktadır. Bunun altında yatan sebeplerden biri olabilecek kayıt dışı işçi çalıştırma gibi durumlarda denetleme yapılarak uygulamada olan cezalar belirli kurallara göre işlenmektedir.

SGK Meslek Kodları her meslekte bulunmakta olan kodlamadır. E-bildirim aşamalarında yukarıda da detaylı olarak belirtmiş olduğumuz gibi kullanımı zorunlu bir hale getirilmiş olan kodlardır. Bu sebeple de bu hizmetlerden fayda sağlanırken bu kodlar ilgili alanlara mutlak olarak girilmeli kesinlikle unutulmamalıdır. Hatta bu kodlamaları yapmadığınız taktir de yukarıda yine belirtmiş olduğumuz üzere sistemden fayda sağlamanız çok zor olacaktır. Bu kodlamaların yapılmasında asıl amaç çalışmalardan kaynaklanan yapılan prim ödemelerinde ki düşüklüğün neden kaynaklandığının ortaya konması ve neden düşük olduğunun ortaya çıkarılarak gerekli önlemleri alınmasından ibarettir.

SGK Meslek Kodlarını personel Sosyal güvenlik kurumu yani SGK iş yeri bildiriminde yer alan meslek kodlarını yeni kodlarla nasıl değiştirebileceğinizi anlatalım şimdi de. İlk olarak SGK işveren işlemlerinden SGK E- işe giriş-çıkış sayfasına tıklıyoruz.  İşe giriş bilgi güncelleme kısmından devam ediyoruz, Sigortalı vatandaşın kimlik numarasın bölümünde ki boşluğa personelin kendine ait olan tc kimlik numarası doğru ve eksiksiz olarak girilmelidir. Sorgulama butonu sonucunda karşımıza gelen personel satırına tıklatılarak işe giriş bildirimi ekranda tam olarak açılır. Açılan işe giriş bildiriminden sigortalı meslek adı değiştirilir, İleri sekmesine tıklanarak işleme devam edilir. İşe giriş bildiriminde yapılmış olan yeni düzenlemeler kayıt altına alınarak ve kaydedildiğinden emin olunduktan sonra işlemin sonlandırması yapılır.

Sgk Meslek Kodları Listesi İçin TIKLAYINIZ.

 

Bir Yorum Yazın

Sorgulama Yap

Sorgulamalar Facebook


Sorgulamalar.gen.tr © 2014- Sitemizde bulunan hiç bir içerik izinsiz bir şekilde kopyalanamaz.Kamu alanında ve özel alanlar yapmak istediğiniz tüm sorgulamalar için sizlere yardım etmek amacı ile kurulmuş sorgulama destek sitesidir. Kişiye veya firmalara özel; borç, ceza, prim, sağlık ve trafik sorgulamalarınıza tek bir noktadan erişim imkanı sağlamaktadır.
Devlet kurum ve kuruluşlar ile direk yada detaylı hiçbir bağlantımız YOKTUR.